wtorek, 4 stycznia 2011

Być może jest to...

... najlepsze zdjęcie zrobione przeze mnie w 2010 roku.

Być może...
Spotkałam tego chłopca na egipskim parkingu pełnym turystycznych autokarów. Nie był nachalny - nie zaczepiał i nie biegał za ludźmi, jak inni jego młosi i starsi koledzy. Stał, czekał... Zamyślony i zapatrzony... Nie zauważył mnie, a może nikogo nie widział?


Czy zauważyliście, że zabytki - budowle, ruiny - na wszystkich zdjęciach wyglądają podobnie? Może różnić je kąt patrzenia, światło, ludzie na pierwszym planie lub obok, ale w sumie trzeba nieźle nagimnastykować się, aby pokazać w ciekawy sposób np. Wawel.
Fotografowanie ludzi jest trudne. Jest kilka sposobów, aby sobie to ułatwić, ale często wiąże się to z koniecznością poświęcienia więcej czasu na zdjęcie. Nie ukrywam, że ja 'strzelam fotki' w biegu, z zaskoczenia. Kiedy ktoś pozuje za pieniądze, a tak często zdarza się to m.in w Egipcie, Tunezji, Maroko - robię zdjęcie, bo wiem, że jest to dla niego forma zarobku, że za to 1 euro czy dolara może wyżywić rodzinę, że nie wyciąga ręki, jak żebrak,  ale nie jestem nigdy zadowolona z efektu: wzrok skierowany prosto w obiektyw i sztuczny uśmiech, to nie to ;)   
Chciałam pokazać jeszcze jedno zdjęcie zrobione z ukrycia  - tym razem dziewczynki, ale blogger zbuntował się i nie chce już mi dodawać więcej obrazów. No cóż - do następnego razu :)  

12 komentarzy:

MariaPar pisze...

To prawda, wielką sztuką jest stworzenienie portretu człowieka, w taki sposób, aby uchwycić jego myśli...
Pozdrawiam serdecznie

Magda pisze...

Rewelacja! Porusza, wywołuje niezwykle subtelne, ale silne emocje. Meisterstuck! Jestem pod wrażeniem jak po przeczytaniu "Światła obrazu" Rolanda Barthes'a. Fotografia to piękna i niezwykle ujmująca sztuka! Pozdrawiam serdecznie.Magda

labarnerie pisze...

Chwyta za serce ... portret to niezwykle trudna sztuka utrwalania chwili na matrycy aparatu - Tobie to się udało :) bardzo chciałabym jeszcze tę dziewczynkę zobaczyć ... Pozdrawiam :)

folkmyself pisze...

Magiczne to zdjęcie!

alicja pisze...

Zdjęcie genialne!Pozdrawiam.

ivon777 pisze...

Masz we wszystkim rację...

Bardzo dobra fotografia, zatrzymuje na dłużej , skłania do refleksji, działa na nasze emocje- to wszystko to- co dobre zdjęcie, niebanalne, nietuzinkowe- nazywamy fotografią i już nigdy o niej nie zapomnimy. Ze zdjęciami bywa różnie, dobra fotografia zawsze zatrzyma się w naszej pamięci. Takie są moje własne refleksje. Joasiu- pamiętam wiele Twoich fotografii. Ta porusza mnie szczególnie .
Moc serdecznych uścisków posyłam

Jo-hanah z Wrzosowej Polany pisze...

Jakież smutne oczy ma ten chłopczyk... Aż chciałoby się go przytulić. Ale on już pewnie na to nie pozwala, bo już jest za duży, już czuje się dorosły. Mam nadzieję, że nie ma jeszcze dorosłych problemów....
Pozdrawiam serdecznie i mam nadzieje, że uda Ci się pokazać zdjęcie dziewczynki

ALEXA pisze...

Piękne zdjęcie.
Ja także nie lubię pozowanych zdjęć. Wzrok wpatrzony w obiektyw to największa zmora...
Z chęcią zobaczę kolejne twarze uchwycone "z ukrycia" w Twoim wykonaniu.
Pozdrawiam serdecznie :)

kaprysia pisze...

Pisałam Ci już chyba ,że w obrazie, który uchwyciłaś jest więcej prawdy o Egipcie niż we wszystkich folderach biur podróży. Utrwaliłaś prawdę chwili, myśli, ułamek sekundy prawdziwego życia.To naprawdę bardzo dobre zdjęcie.

ika pisze...

Bardzo intrygujące to zdjęcie, oczy tego chłopca zdradzają niebywałą dojrzałość
Ja tez uważam, że najlepsze zdjęcia to te z zaskoczenia :)
Pozdrawiam

atteo pisze...

Szkoda, że dzieci w tym kraju muszą w takim wieku pracować:( Uchwyciłaś i piękno i smutek tego chłopca.

Kroniki egipskie pisze...

Piękny moment!
Joanno, życzę jak najwięcej takich chwil, tych uwiecznionych aparatem, ale i tych które pozostaną tylko w naszej pamięci.