środa, 22 kwietnia 2009

Tu będzie ...


(po prawej stronie, nad linią mostu widać beżową plamkę, a nad nią 'coś' brązowo-czerwonego - to dachy mojego osiedla)... most !!!


Wraz z dzisiątkami tysięcy osób (sama dzielnica Bialołęka liczy 60.000 mieszkańców) czekamy na niego już od 10 lat . Jeździmy (stoimy) codziennie w korkach tracąc czas, paliwo, nerwy. Dodatkowym utrudnieniem jest to, że w tym samym czasie przez miasto przedzierają się tiry, bo nie ma obwodnicy - wprawdzie nadal obowiązuje zakaz wjazdu ciężarówek w tzw. godzinach szczytu, ale nikt tego przepisu nie przestrzega, ani nie egzekwuje.

Okolice, w których mieszkam maja wspaniałą komunikację autobusową - 11 regularnych linii łączy nas z całą Warszawą, poza szczytem do centrum dojechać można w 10-15 minut, jednak rano ta sama droga trwa ok. godziny!

No cóż zabrakło mądrych, którzy zadecydowaliby wcześniej o budowie, bo planach istnieje ona od 30 lat! Kiedy decyzja zapadła, to procedury i formalności trwały latami... A obecnie należałoby budować już kolejne 2 mosty.

" Nowa przeprawa przez Wisłę ma powstać w ciągu 32 miesięcy od daty podpisania umowy, tak więc most mógłby zostać oddany do użytku pod koniec 2011 r.
Jak powiedziała PAP Małgorzata Gajewska z biura prasowego Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych, zgodnie z umową prace rozpoczynają się w dniu podpisania umowy. W pierwszej kolejności wykonawca będzie jednak musiał przygotować harmonogram robót i projekt organizacji ruchu, który musi uzyskać akceptację stołecznego inżyniera ruchu.
Pierwsze prace na trasie Mostu Północnego rozpoczęły się w ub.r. W ich trakcie, przed sezonem lęgowym ptaków wycięto lub przesadzono drzewa i krzewy rosnące na trasie przebiegu nowej przeprawy.
Pierwszy etap budowy trasy Mostu Północnego przebiegać ma od ul. Modlińskiej do ul. Pułkowej (długość ok. 3,4 km), a drugi - od ul. Pułkowej do tzw. Węzła Młociny przy ul. Kasprowicza (ok. 1 km). Powstaną dwie jezdnie po trzy pasy ruchu w każdą stronę, chodniki, ścieżki rowerowe oraz trasa tramwajowa, która połączy dwie warszawskie dzielnice - Białołękę i Bielany"


Oto jedna z wizualizacji - most będzie prosty, bez tzw. pylonów, na które nie zgodzili się obrońcy ptaków, dla mnie nie ma to znaczenia, a ptaszki lubię :))


Ta migająca linia oznacza całą Trasę Mostu Północnego, która będzie tworzyć obwodnicę, ale w tym tempie, jak dotychczas to nastąpi za 100lat !


Na szczęście etap 1 już zaklepany!To miejsce, gdzie będzie budowana trasa: po lewej budynek komunalny, który wkrótce zostanie rozebrany. Zielona łączka jest znakomita dla psów, mogą tam wybiegać sie do woli i nikomu nie przeszkadzają...Wkrótce trzeba będzie szukać nowych terenów.


Wykarczowane pole ujawniło wszystkie śmieci...


Jednak jakiś wandal tak rozpędził się, że zniszczył młode i piękne drzewa wzdłuż ścieżki rowerowej! Zostały tylko piaszczyste ślady...


... a wszystko pod okiem policjiNa szczęście pomyślano o ptakach - takich budek lęgowych zawieszono całe mnóstwo wśród nadwiślańskich drzewTo znowu kolejny przykład ludzkiej głupoty - wypalanie trawWidok na drugi brzeg Wisły - Bielany


Jeszcze trwa cisza ...I moje ulubione miejsce - mam nadzieję, że tu nic się nie zmieni i pozostanie taki sam spokój


Najmocniej przepraszam Jagodę z Chaty Magoda i Anię z Kronik egipskich, że przy okazji poprawek w poście skasowałam ich komentarze

9 komentarzy:

Magoda pisze...

A ja się nie gniewam Joanno!
Cieszę się wraz z Tobą perspektywą usprawnienia życia. Twoje ulubione miejsca - urokliwe!
Trzymam kciuki!
Uściski.

asia pisze...

Twoje ulubione miejsce jest urocze!!A zdjęcia a raczej miejsca są mi bardzo dobrze znane.Również stoję rano w korkach na Modlińskiej.
Pozdrawiam i życzę cierpliwości.
J:O)

alizee pisze...

O Białołęce czytałam prawie horrory w lokalnej prasie. Jeśli chodzi o korki, to tu chyba nie ma miejsca gdzie ich nie ma.
Najgorsze są wylotówki, z takowej też korzystam :-(
Na szczęście nie muszę się przebijac na drugą stronę rzeki.
Z przykrością stwierdzam, że Warszawa to jedno z najgorzej rozwiązanych drogowo i kumunikacyjnie miast.
Mieszkasz rzeczywiście w ładnej okolicy, jakby zupełnie nie-miasto ;-))))))
Pozdrawiam serdecznie i zajrzyj do mnie mam coś dla Ciebie :-)

globalistka pisze...

Trzymam kciuki za most :) Miejsca nad Wisłą bardzo spacerowe - podobałyby mi się ;D Pozdrawiam.

ivon777 pisze...

Ach tak.... każdy ma swoją drogę do pracy - choć każda inna - to " korki" na nich podobne. Ja dla odmiany stoję w korku na poznańskiej Starołęce .

Trzymam kciuki za szybką realizację i zachowanie pięknych krajobrazów.
Moc wiosennych pozdrowień -
specjalnie dla Ciebie Joasiu

Yrsa pisze...

Mieszkam na obrzeżach miasta , niedaleko jezioro Kierskie , a drogą przez las 15 min. jazdy rowerem Jezioro Strzeszyńskie , rozległy las w lesie dwie szkółki jeździeckie , cisza i spokój . Niestety ktoś wpadł na pomysł ,aby w sercu tej oazy spokoju zrobić pole golfowe , na razie trwają przepychanki i dyskusje . Mam nadzieje ,że Twoje i moje urokliwe miejsca zostawią w spokoju .Pozdrawiam Yrsa

Elisse pisze...

Oj Joasiu, ja też czekam na ten most z utęsknieniem od tylu lat. Kiedys mieszkałam właśnie na Bielanach, a teraz też często tam bywam:)Jadąc na działkę wlokę się mostem Grota w potwornych korkach, później Marki- horror!!! Jestem żywo zainteresowana tematem. Jakbyś mogła napisać skąd wzięłaś informacje będę wdzięczna, bardzo chciałabym zobaczyć tą mapkę w powiększeniu!
buziaki

joanna pisze...

Dziekuje za odwiedziny :))

Mapka i informacje pochodzą ze strony http://www.radny.com.pl/ - prowadzi ją czlowiek, który jest prężnie działającym radnym mojej dzielnicy :))

Elisse pisze...

dzięki wielkie:)